Connect with us

Travel

ವಿವಿಧ ಪರೀಕ್ಷೆಗಳಿಗೆ ಉಪಯೋಗವಾಗುವ ಪ್ರಶ್ನೆಗಳು

Published

on

ಅರ್ಥಶಾಸ್ತ್ರ ಕುರಿತು ಹಿಂದಿನ ಅನೇಕ ಪರೀಕ್ಷೆಗಳಲ್ಲಿ ಕೇಳಲಾದ ಪ್ರಶ್ನೋತ್ತರಗಳು 

 
 ಸರ್ ಎಂ ವಿಶ್ವೇಶ್ವರಯ್ಯ ನವರು ಸ್ಥಾಪಿಸಿದ ಬ್ಯಾಂಕ್..?
       – ಸ್ಟೇಟ್ ಬ್ಯಾಂಕ್ ಆಫ್ ಮೈಸೂರ್
 
 
 
 
 SAARC ನ ಪ್ರಧಾನ ಕಚೇರಿ..? – ಕಟ್ಮಂಡು
 
 
 
 
 ವಿಶ್ವ ಆರೋಗ್ಯ ಸಂಸ್ಥೆಯ ಕೇಂದ್ರ ಕಚೇರಿ..?
– ಜಿನಿವಾ
 
 
 
 ಭಾರತದ ಹತ್ತು ರೂಪಾಯಿ ನೋಟಿನಲ್ಲಿ ಯಾರ ಸಹಿ ಇರುತ್ತದೆ..?
– RBI ಗವರ್ನರ್
( “ಒಂದು ರೂಪಾಯಿ” ಮೇಲೆ ಹಣಕಾಸು ಕಾರ್ಯದರ್ಶಿ ಇಲಾಖೆ ಸಹಿ ಇರುತ್ತೆ,)
 
 
 
ಕಳಪೆ ಮಟ್ಟದ ವಸ್ತುಗಳು ಬೆಲೆ ಕುಸಿದರೆ ಅದರ ಬೇಡಿಕೆ..? 
– ಹೆಚ್ಚುತ್ತದೆ
 
 
 
 
 ನವರತ್ನ ವಿಭಾಗದಲ್ಲಿ ಎಷ್ಟು ಸಾರ್ವಜನಿಕ ವಲಯ ಕಟಕ ಗಳಿವೆ..? – 11
 
 
 
 
 ILO ಪ್ರಧಾನ ಕಛೇರಿ ಇರುವುದು..? – ಜಿನಿವಾ
 
 
 
 “Wall Road” ಎಂದರೆ ವುದನ್ನು ಅರ್ಥೈಸಬಹುದು..?
– ನ್ಯೂಯಾರ್ಕ್ ಷೇರು ಮಾರುಕಟ್ಟೆ ಇರುವ ರಸ್ತೆ
 
 
 
 ಪಂಚವಾರ್ಷಿಕ ಯೋಜನೆಯ ಕಲ್ಪನೆಯನ್ನು ಭಾರತಕ್ಕೆ ಮೊದಲು ಪರಿಚಯಿಸಿದವರು..? – ಜವಾಹರಲಾಲ್ ನೆಹರು
 
 
 
ಭಾರತದಲ್ಲಿ ನೋಟುಗಳ ಮುದ್ರಣ ಹಾಗೂ ಪೂರೈಕೆಯಾಗುವುದು..?
– ಭಾರತೀಯ ರಿಸರ್ವ್ ಬ್ಯಾಂಕ್
 
 
 
 
ಶೇರು ಸೂಚ್ಯಂಕದಲ್ಲಿ ಏರಿಕೆ ಎಂದರೆ..?
– ಮುಂಬೈ ಷೇರು ವಿನಿಮಯ ಕೇಂದ್ರದಲ್ಲಿ ದಾಖಲಾಗಿರುವ ಕಂಪನಿಗಳ ಷೇರು ಬೆಲೆಗಳ ಏರಿಕೆ
 
 
 
 
20ವರ್ಷಗಳ ಕಾರ್ಯಕ್ರಮವನ್ನು ಮೊದಲಿಗೆ ಜಾರಿಗೆ ತಂದವರು..?
-ಇಂದಿರಾಗಾಂಧಿಯವರು
 
 
 
ಭಾರತೀಯ ಯೋಜನಾ ಆಯೋಗದ ಮೊದಲ ಅಧ್ಯಕ್ಷರಾಗಿದ್ದವರು..?
– ಜವಾಹರಲಾಲ್ ನೆಹರು
 
 
 
 
 “The Argumentative India” ಇದು ಯಾರ ಆತ್ಮಕಥನ..?
– ಅಮರ್ತ್ಯಸೇನ
 
 
 
 
  ಯಾರನ್ನು ಹಸಿರು ಕ್ರಾಂತಿಯ ಪಿತಾಮಹ ಎಂದು ಕರೆಯುತ್ತಾರೆ..?
– ಎಂ ಎಸ್ ಸ್ವಾಮಿನಾಥನ್
 
 
 
  “ಆಪರೇಷನ್ ಫಡ್” ಎಂಬುದು ಯಾವುದಕ್ಕೆ ಸಂಬಂಧಿಸಿದೆ..?
– ಹಾಲು ಉತ್ಪಾದನೆ
 
 
 
 
 ಹಣದ ಅಪಮೌಲ್ಯ ಎಂದರೆ..? – ಅಂತರಾಷ್ಟ್ರೀಯವಾಗಿ ಪ್ರಾಮುಖ್ಯತೆ ಹೊಂದಿ ಹಣದೊಂದಿಗೆ ಹೋಲಿಸಿದಾಗ ಹಣದ ಮೌಲ್ಯ ಕಡಿಮೆಯಾಗುವುದು
 
 
 
 
ಯುನಿಸೆಫ್(UNICEF) ವಿಸ್ತರಣೆ..? – ಯುನೈಟೆಡ್ ನೇಷೆನ್ಸ್ ಇಂಟರ್ನ್ಯಾಷನಲ್ ಚಿಲ್ಡ್ರನ್ ಎಮರ್ಜೆನ್ಸಿ ಫಂಡ್
 
 
 
 
 
 ವಿಶ್ವಸಂಸ್ಥೆಯ ಭದ್ರತಾ ಮಂಡಳಿಯ ಖಾಯಂ ಸದಸ್ಯರ ಸಂಖ್ಯೆ ಎಷ್ಟು..? 
– 5
 
 
 
 
  ಭಾಗ್ಯಲಕ್ಷ್ಮಿ ಯೋಜನೆ ಎಂದರೆ..? – ಹೆಣ್ಣುಮಕ್ಕಳಿಗೆ ವಿಮಾ ಸೌಲಭ್ಯ
 
 
 
 
 ನೀಲಿ ಕ್ರಾಂತಿ ಯಾವ ಪದಾರ್ಥದ ಉತ್ಪಾದನೆ ಬಗ್ಗೆ ಸೂಚಿಸುತ್ತದೆ..? – ಮೀನುಗಳು
 
 
 
 
  ಭಾರತೀಯ ಆರ್ಥಿಕ ವರ್ಷ ಆರಂಭವಾಗುವುದು..?
 – ಒಂದನೇ ಎಪ್ರಿಲ್
 
 
 
 
ಜವಾಹರಲಾಲ್ ರೋಜಗಾರ್ ಯೋಜನೆ ಉದ್ದೇಶ..?
– ಗ್ರಾಮೀಣ ಜನರಿಗೆ ಕೆಲಸ ದೊರೆಯುವಂತೆ ಮಾಡುವುದು
 
 
 
 ವಿಶ್ವಸಂಸ್ಥೆ ಅಸ್ತಿತ್ವಕ್ಕೆ ಬಂದ ವರ್ಷ..?- 
1945 ಅಕ್ಟೋಬರ್ 24
 
 
 
 
 
 ಮಲೇಶಿಯಾ ದೇಶದ ಹಣದ ಹೆಸರು..? 
– ರಿಂಗಿಟನ್
 
 
 
 
 ಭಾರತದಲ್ಲಿ ಅತಿ ದೊಡ್ಡ ಸಾರ್ವಜನಿಕ ರಂಗದ ಬ್ಯಾಂಕ್ ಯಾವುದು..? –
 ಭಾರತೀಯ ಸ್ಟೇಟ್ ಬ್ಯಾಂಕ್
 
 
 
 
 ಬ್ಯಾಂಕುಗಳ ಬ್ಯಾಂಕ್ ಎಂದು ಯಾವುದಕ್ಕೆ ಕರೆಯುತ್ತಾರೆ..? 
– RBI
 
 
 
 
 ಶ್ವೇತ ಕ್ರಾಂತಿ ಹರಿಕಾರ..? – ವರ್ಗೀಸ್ ಕುರಿಯನ್
 
 
 
 
 “ಸಂಪತ್ತು ಬರಿದಾಗಿ ಸುವಿಕೆ” ಸಿದ್ಧಾಂತ ಮುಖ್ಯ ಪ್ರವರ್ತಕ ಯಾರು..? – ದಾದಾಬಾಯಿ ನವರೋಜಿ
 
 
 
 
 ವಿಶ್ವ ಅಭಿವೃದ್ಧಿ ವರದಿಯನ್ನು ಯಾವ ಸಂಸ್ಥೆಯು ಪ್ರಕಟಿಸುತ್ತದೆ..? – ವಿಶ್ವಬ್ಯಾಂಕ್
 
 
 
 
  ಯಾವ ಸಂಸ್ಥೆಯು ವಿಶ್ವಸಂಸ್ಥೆಯ ಪ್ರಮುಖ ಅಂಗವಲ್ಲ..? – ಅಂತರಾಷ್ಟ್ರೀಯ ಹಣಕಾಸು ನಿಧಿ
 
 
 
 
 ಯಾವುದು ರಾಜ್ಯಗಳ ಮುಖ್ಯ ಆದಾಯ..? – ಮಾರಾಟ ತೆರಿಗೆ
 
 
 
 
 ಭಾರತದ ಜನಗಳ ಮುಖ್ಯ ಉದ್ಯೋಗ..? – ಕೃಷಿ
 
 
 
 
 ಸ್ವಚ್ಛ ಭಾರತ ಅಭಿಯಾನ ಜಾರಿಗೊಳಿಸಿದ ದಿನಾಂಕ..? – ಅಕ್ಟೋಬರ್ 2, 2014
 
 
 
 
 “ಬುಲ್ ಮತ್ತು ಬೇರಸ್” ಯಾವುದಕ್ಕೆ ಸಂಬಂಧಿಸಿದೆ..? 
          – ಷೇರು ಮಾರುಕಟ್ಟೆ
 
 
 
 
 “ಕರಡಿ” ಮತ್ತು “ಗೂಳಿ” ಎಂಬ ಪದಗಳು ಯಾವುದರಲ್ಲಿ ಬಳಸುತ್ತಾರೆ..? 
          -ಷೇರು ಮಾರುಕಟ್ಟೆ
 
 
 
 
 “ಜೀವ ನಿರೀಕ್ಷಿಸುವಿಕೆ” ಎಂದರೆ..?
– ಮನುಷ್ಯನ ಸರಾಸರಿ ಬದುಕಿವಿಕೆಯ ಕಾಲ
 
 
 
 ವಿಶ್ವ ವ್ಯಾಪಾರ ಸಂಘಟನೆಯ ಮುಖ್ಯ ಕಚೇರಿ..? 
– ಜಿನಿವಾ
 
 
 
 
 ಕರ್ನಾಟಕ ರಾಜ್ಯದಲ್ಲಿ ಅತಿ ಹೆಚ್ಚು ಸಾಕ್ಷರತೆ ಹೊಂದಿರುವ ಜಿಲ್ಲೆ..? 
– ದಕ್ಷಿಣ ಕನ್ನಡ
 
 
 
 
“ವೆಲ್ತ್ ಆಫ್ ನೇಷನ್ಸ್” ಅರ್ಥಶಾಸ್ತ್ರ ಗ್ರಂಥ ಪುಸ್ತಕ ಕರ್ತೃ ಯಾರು..? – ಅಡಂಸ್ಮಿತ್
 
 
 
 
 ಭಾರತದ ರಿಜರ್ವ್ ಬ್ಯಾಂಕಿನ ಗವರ್ನರ್ ಗಳ ಅಧಿಕಾರವಧಿ..? – ಮೂರು ವರ್ಷಗಳು
 
 
 
 
ಹೊಸ 2000 ರೂ ಕರೆನ್ಸಿಯ ನೋಟುಗಳ ಮೇಲೆ ಅದರ ಮೌಲ್ಯವನ್ನು ಎಷ್ಟು ಭಾಷೆಯಲ್ಲಿ ಬರೆದಿರುತ್ತಾರೆ..? – 15
 
 
 
 
ಭಾರತೀಯ ಅರ್ಥವ್ಯವಸ್ಥೆಯಲ್ಲಿ ಕೃಷಿಯನ್ನು ಅವಲಕ್ಕಿ ಸೇರಿಸಲಾಗಿದೆ..? – ಪ್ರಾಥಮಿಕ ವಲಯ
 
 
 
 
 ಹಣದುಬ್ಬರ ವೆಂದರೆ..?
 
 
 – ಸಾಮಾನ್ಯ ಬೆಲೆ ಸೂಚಿಯಲ್ಲಿ ಏರಿಕೆ
 
 
 
 
 ಯಾವ ಬ್ಯಾಂಕು “ATM” ಅನ್ನು ಮೊದಲ ಬಾರಿಗೆ ಭಾರತಕ್ಕೆ ಪರಿಚಯಿಸಿತು..? –
 
 
HSBC ಬ್ಯಾಂಕ್
 
 
 
 
PAN ನ ವಿಸ್ತರ ರೂಪ..?
 
 ಪರ್ಮೆಂಟ್ ಅಕೌಂಟ್ ನಂಬರ್
 
 
 
 
 ಕರ್ನಾಟಕ ರಾಜ್ಯದ ಪ್ರವಾಸೋದ್ಯಮ ಇಲಾಖೆ ಇರುವ ನಾಮಂಕಿತ..?
 
– one state Many world
 
 
 
 
 
 ಯಾವುದು ಬಂಡವಾಳ ಮಾರುಕಟ್ಟೆಯ ನಿಯಂತ್ರಕ ಆಗಿರುತ್ತದೆ..?
 
 – ಸಿಬಿ
Continue Reading
2 Comments

2 Comments

 1. Mallu

  November 6, 2022 at 2:25 am

  Thanks sir

  • bokan hostovz

   November 6, 2022 at 10:33 am

   ಧನ್ಯವಾದಗಳು

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adventure Travel

The World’s 22 Most Beautiful Islands to Visit

Published

on

By

World's 22 Most Beautiful Islands

Check Here World’s 22 Most Beautiful Islands to Visit

Islands evoke visions of paradise: an escape from the rat race and a pristine stretch of sand where one can unwind amidst the rustling of palm trees while gazing out at a placid blue sea.

Yet, not every island is the same as every other island. The beauty of some places is mostly determined by the sea that surrounds them, which has the ability to enthral connoisseurs with its crystal-clear water and flourishing coral kingdoms.

Some islands captivate tourists with their cultural treasures, while others boast verdant jungles and peaks covered in velvet. These islands are removed from the din of day-to-day life but not too far from the conveniences of modern life, making them an ideal destination for anyone in search of heavenly beaches, breathtaking terrain, or foreign cultures.

Find your very own Shangri-la on this list of the most beautiful islands in the world, which includes destinations ranging from the Seychelles to Santorini and from the Caribbean to Capri.

 1. Maldives

The Maldives are known for their over-the-water bungalows.
The Maldives are home to some of the most beautiful islands in the world, but it is the ocean that gives these islands their true lustre and beauty. These magnificent white coastlines, which are scarcely visible due to their proximity to the Indian Ocean, are lapped by brilliant blue waters of impeccable clarity.

The Maldives archipelago is the world’s lowest-lying nation. At its highest point, the Maldives rises no more than three metres above the water, a measurement that becomes smaller every year. The archipelago is comprised of 26 natural atolls.

Divers and snorkelers from all over the world are drawn to the fascinating waters because of the flourishing coral reefs that can be found beneath the surface. In addition, surfers come here to ride the waves on relatively empty breaks.

Back on land, the luxurious resorts of the Maldives offer the ideal jumping-off locations for excursions that are centred on the ocean, which is the archipelago’s most valuable resource but also the single greatest threat it faces as a result of the changing climate of the globe.

 1. The French Polynesian island of Bora Bora

Bora Bora, which is located in French Polynesia
This lush volcanic island, which is shaped like a big hat, features prominently in a variety of tales set in the South Pacific. The stunning turquoise lagoon is the centrepiece and crown jewel of this tropical paradise. It is also one of its most attractive features. In addition to fish, turtles, sharks, and rays, the crystal clear waters of the lagoon are dotted with numerous little islets known as motus.

Naturally, the island retains a strong French influence, and the cuisine is delectable enough to match. On the reefs that surround the area, scuba diving and snorkelling are both enjoyable activities, and there are hiking routes that go through forests dense with palm trees.

Hide out here in a beautiful over-water bungalow if you have the means to do so, and celebrate your good fortune as you drift off to sleep to the soothing sound of the waves lapping against the shore.

 1. Palawan, Philippines

Palawan, Philippines
The closest thing the Philippines has to heaven is the island of Palawan. This island province extends southwest towards Borneo and features lush limestone peaks that rise from a jewel-like water that is so transparent that you can nearly make out the expressions on the fish’s faces from above the surface.

Many of these jungle-covered islands have slivers of brilliant white-sand beaches that are surrounded with rustling palms. Underneath the sea, coral reefs teem with an astounding diversity of tropical fish and offer some of the best diving in the world.

Additional things to see and do on the islands include the exotic animals, the beautiful lakes, and the quaint fishing communities. El Nido is dripping with natural beauty, and it is one of the most enticing islands in the group. Coron is distinguished by its luxurious resorts. The breathtaking Bacuit archipelago can be explored via island hopping when you start from this location.

An remarkable limestone cave system with a significant length of subterranean river may be found in the Puerto Princesa Subterranean River National Park, which is included on the list of World Heritage Sites for the island of Palawan.

 1. Seychelles

Seychelles
The Seychelles are well worth the effort of getting there because of how untouched and beautiful they are. This relatively pristine archipelago of 115 coral and granite islands is filled with attractions, ranging from UNESCO-listed jungles to thriving coral reefs to palm-lined, powdery beaches flanked by enormous boulders. The archipelago is located east of Kenya.

Almost half of the total land area of these equatorial islands is preserved as protected land, and several of the islands are located within marine sanctuaries that are abundant in fish and offer good opportunities for scuba diving and snorkelling.

Anglers will find that the Seychelles offer some of the best fishing grounds on the entire planet, making this a favourite destination for fishing trips. It’s not hard to see why the Seychelles are such a popular tourist destination once you include in the island chain’s luxury resorts located on Mahé, Praslin, and La Digue, not to mention the spicy Creole food.

 1. Santorini, Greece

Oia village, Santorini, Greece
The breathtaking island of Santorini, which is known for its dramatic beauty, is encircled by a caldera that is filled with water. Villas with a bleached white colour cascade down the steep volcanic rocks. The contrast of the glistening sea and the blue domes of the churches creates an eye-popping colour pallet, which is further enhanced by the vibrant bougainvillaea.

The communities of Fira and Oia, which are perched atop the black lava cliffs, are the island’s most attractive – and pricy – destinations, and Oia is among the most photographed sites in the world. Fira is also one of the most photographed locations on the island.

Akrotiri Archaeological Site, Ancient Thira, the black sand beach of Perissa, and, of course, Santorini’s world-famous sunsets are some of the island’s other must-see attractions. An indelible first impression is created by entering this breathtaking caldera, which is flanked on all sides by towering sea cliffs.

6. Cook Islands

One Foot Island is located in Aitutaki, which is part of the Cook Islands.
The Cook Islands are the perfect place to visit if you’ve ever fantasised about being a castaway in the South Pacific. The fifteen islands that make up this archipelago are among the undiscovered treasures of the South Pacific. They are strung between French Polynesia and Samoa, yet they have significant ties to New Zealand.

Enticing blue lagoons, palm-fringed beaches, and volcanic peaks are just some of the main attractions that can be found on the islands. The natives are said to be among of the friendliest people you’ll meet anywhere in the South Pacific.

Rarotonga is the most important location for tourism on the Cook Islands due to the abundance of resorts, beaches, and lush mountains. Aitutaki is widely considered to be one of the most aesthetically pleasing islands in the South Pacific. There are 21 Motus or little islets that lay along its lovely lagoon, and many of the resorts are within paddling reach of at least one of them. The settlements are adorned with hibiscus flowers.

Live out your thoughts of being Robinson Crusoe by sequestering yourself in one of our over-the-water bungalows or in one of our primitive beach shacks on one of our more secluded islands.

 1. Bali, Indonesia

Bali, Indonesia
The intoxicating culture of Bali is a visual and auditory extravaganza. The air is fragrant with incense from the Hindu temples, the rice paddies gleam with
electric green, and the food stimulates the taste buds. On this exotic island, visitors can enjoy a wide variety of activities, including temple hopping and sightseeing in the lush countryside, as well as spa treatments, shopping, and hiking. Popular activities at the island’s beautiful beaches include sunbathing, swimming, and surfing. Visitors will also find a wide variety of other things to do on this island.

Feel the pulsating pulse of touristy Kuta, see Seminyak, and family-friendly Sanur, soak up the spiritual side of Bali in Ubud, and explore the sights on the adjacent volcanic island of Lombok.

Searching for a trendy place to lay your head? You have your choice of stunning beach resorts, and if you’re travelling with children, you’ll have no trouble finding affordable accommodations that accommodate families.

There is one thing that can be said for certain, and that is that the entrancing spirit of Bali will wash over you like a warm, tropical wave.

 1. The islands of the Dalmatian Coast in Croatia

Zlatni Rat is a town located on the island of Brac in the Dalmatian Islands.
The Dalmatian Islands may be found in the Adriatic Sea, just off the coast of Croatia. These islands are an alluring blend of laid-back allure and deep historical roots. These stunning islands, which are encircled by glistening waters and some of the most beautiful beaches in Croatia, are dotted with picturesque settlements as well as boutique hotels and restaurants.

First on the list is the island of Brac, which is home to the well-known Zlatni Rat beach strip (Golden Horn). Also lovely is the island of Hvar, which is distinguished by its many Gothic cathedrals, its pedestrian-only old town, and its picture-perfect fishing harbour. You may quickly go to the stunning Pakleni Islands from here; these islands are well-known for the gin-clear water and hidden coves that can be found on their shores.

Other islands in the Dalmatian archipelago that are not to be missed are Korcula, which is known for its whitewashed buildings with red roofs, Mljet, which is known for its two saltwater lakes located inland, and Vis, which is known for its low population density.

 1. Fiji

Fijian coastline flanked with palm trees
Fiji is one of the most popular tropical getaways in Australia, and it fulfils every expectation one would have of a paradise island. Beaches with white sand, oceans that are translucent turquoise, and coral reefs that are teamed with life may all be found in abundance here. And the people of Fiji will greet guests with smiles that are both warm and inviting.

In Fiji, popular activities include scuba diving, snorkelling, fishing, and even, in certain regions, surfing. Nevertheless, simply lounging in the shade of a palm tree and dipping your toes into the silky warm waters may be just as satisfying. With more than 300 islands to choose from, it won’t be hard for you to locate the perfect island for your holiday, whether you’re looking for a posh hideaway fit for a celebrity or a resort that welcomes children, or one of the exquisite islands in the Yasawa or Mamanuca group.

Because locals in Fiji are so warm and welcoming to small children, the country makes an excellent holiday spot for families looking to unwind.

 1. Kaua’i, USA

Overhead picture of Kauai Kauai is referred described as “the Garden Isle” for good reason: rainforests cover much of the interior, waterfalls cascade from lava cliffs, and the seductive aroma of tropical blossoms hangs heavily on the steamy air of the island.

But the lush vegetation on the island is not the only thing that contributes to the island’s beauty. It has a beautiful shoreline that will leave you gasping for air. This breathtaking island was formed by lava, which rose from the ocean floor to produce velvety ridges and vertiginous cliffs that were ringed by beautiful beaches.

Divers and snorkelers from all over the world are drawn to the area’s crystal-clear waters because of the abundance of marine life that can be seen there, including turtles, tropical fish, and coral reefs. In contrast to its more well-known sister islands, Maui and Oahu, Kauai has a reputation for having a more laid-back atmosphere and a slower overall pace of life.

The stunning Na Pali Coast, the 10-mile-long Waimea Canyon, and the cloud-capped vistas from the cliffs above Hanalei Bay are the top attractions on the island of Kauai, and you shouldn’t miss them.

 1. Koh Samui, Thailand

The Ang Thong National Marine Park may be found on the island of Koh Samui. Koh Samui is pure, tropical eye candy with its jungle-backed beaches, jewel-toned waters, and gracefully arching palms. If you add to that the colourful coral reefs and the green peaks rising from the blue sea that can be seen in the sublimely magnificent Ang Thong National Marine Park, it is difficult not to fall in love with this tropical Thai paradise.

The neighbouring islands of Koh Phangan and Koh Tao are also fantastic destinations in their own right. In point of fact, taking day trips to these picture-perfect islands is one of the most recommended things to do while on holiday in Koh Samui. Other popular destinations include the stunning boulder-strewn beaches of Chaweng and Lamai, the eateries and stores of Fisherman’s Village, and the magnificent Buddhist temples located across the island.

Are you looking for a place to stay in Koh Samui? There is a wide variety of places to stay, ranging from beachside resorts to budget hostels to luxurious villas.

 1. The Caribbean Island of Saint Lucia

Paradise Beach, located on Saint Lucia’s Soufriere Bay Saint Lucia exudes a mysterious and ominous kind of beauty. Its beaches, with their golden sands and graceful palms, are popular with those who visit, but the island’s best assets are not necessarily its beaches in the same way that they are on other islands in the Caribbean. Instead, the island itself is replete with topographically dramatic features. The towering Pitons are twin volcanic peaks that rise more than 700 metres above the ocean and preside over the lush landscapes. They provide a breathtaking backdrop to the stunning scenery.

St. Lucia is home to a wide variety of beautiful natural attractions, including but not limited to dense groves of coconut palms, waterfalls, quaint fishing villages, coral reefs, nature trails, and therapeutic hot springs. The highlights include the beautiful Marigot Bay as well as Anse Chastanet Marine Park. The island’s strong French heritage contributes to the allure of its exotic location.

 1. Capri, Italy

Italy’s Capri Island
Glamorous The island of Capri, which is located about 20 kilometres off the coast of the Amalfi region, lives up to all of the hype. Sea stacks and towering cliffs emerge from the aquamarine waters of the Tyrrhenian Sea, and they are surrounded by sprays of vibrantly coloured flowers.

The blue grotto is a glowing sea cave that is one of its most popular tourist attractions. Locals row tourists into the cave on tiny boats and sing opera to demonstrate how well the acoustics are there.

Take the funicular up to the main town of Capri, which looks like it was lifted straight out of a movie when you get there after disembarking at the port of Marina Grande. The piazza in this area is bustling with well-dressed locals and tourists who are carrying shopping bags that are stuffed with items from designer brands and the island’s heavenly fragrances.

While you’re here, you shouldn’t miss out on going to Anacapri, which is the island’s highest town, and riding the chair lift up to Monte Solaro to take in the breathtaking panorama of the island and the surrounding water.

 1. Ko Phi Phi, Thailand

Ko Phi Phi, Thailand
Ko Phi Phi is a small archipelago located in the Krabi Province of Thailand. It is characterised by verdant limestone peaks that rise from the surrounding tropical sea, and sugary beaches that are lined with palm trees.

Ko Phi Phi has made a full recovery after being devastated by a tsunami in 2004. Its natural beauty still brings to mind the tropical island dream that was depicted in the popular Leonardo DiCaprio film, The Beach, which was shot at Maya Beach, which is located on the neighbouring island of Ko Phi Phi Leh, which is a smaller island in the vicinity.

The only inhabited island, Ko Phi Phi Don, is the departure point for day trips to the uninhabited islands that surround it. Swimming, snorkelling, and diving are three additional activities that are very well-liked here. Don’t miss your chance to visit Monkey Beach, which is well-known for the naughty monkeys that call it home.

 1. The Whitsunday Islands, which are located in Australia

The Whitsunday Islands’ Whitehaven Beach is a popular tourist destination.
The Whitsunday Islands are Australia’s take on the classic tropical island fantasy, and they are scattered along the Great Barrier Reef, which is recognised by UNESCO as a World Heritage Site. These 74 verdant islands are the summits of submerged mountains that rise dramatically above the intensely blue Coral Sea.

One of the most well-liked activities in the Whitsundays is sailing, and diving is fantastic along the fish-filled coral reefs that surround the islands. This is a very delicate ecosystem that is safeguarded by six national parks; hiking trails provide access to some of the islands so that visitors can explore them.

There are a variety of places to stay, including beachfront campgrounds, eco-retreats, family resorts, and luxury getaways such as Hayman Island and Qualia on Hamilton Island.

On Whitsunday Island, you won’t want to miss the brilliant white sands of Whitehaven Beach, which is widely regarded as one of the best beaches in Australia.

Airlie Beach is the primary departure point for excursions throughout the Whitsundays.

 1. The Italian Island of Sardinia

Castelsardo is a town on the island of Sardinia.
Beaches with sugary white sand, craggy peaks along the coast, mouthwatering cuisine, a diverse cultural landscape, and historical sites with priceless artefacts: these are just a few of the highlights of the Caribbean. This sultry island off the coast of Italy has a lot going for it.

Although the Costa Smeralda, also known as the Emerald Coast, is one of the most famous tourist destinations in the world due to its rocky coves and emerald-colored waters, this large and varied Mediterranean island is also home to a great number of other points of interest. Gola su Gorropu, the largest canyon in Europe, can be found on the island of Sardinia, along with other prehistoric archaeological sites, the captivating Catalan-tinged town of Alghero, and the mediaeval streets of Cagliari, the capital city.

Spend some time at one of the many luxurious hotels and resorts, and while you’re here, make sure to take a drive along some of the breathtaking coastal roads and take in the breathtaking scenery.

 1. The Caribbean Island of St. Barts

One of the Caribbean islands with the most widespread recognition is St. Barts. Because of its understated elegance and breathtaking beauty, it attracts business magnates and celebrities from all over the world – and with good reason. St. Barts provides visitors with a delectable taste of France in the tropics, and its laid-back allure is something that sophisticated tourists adore.

One of the most popular things to see and do on St. Barts are the island’s dazzling white beaches, which wrap around the island’s coastline and are backed by lush green hills. The island also offers a high level of privacy and seclusion, which are both major selling points; however, there is a cost associated with all of these features. If money is no object, you can live the lifestyle of the rich and famous on this alluring island, which is one of the most expensive in the Caribbean. You can ensconce yourself in a private villa or boutique hotel, dine on gourmet French cuisine until your heart’s content, and enjoy the island’s natural beauty.

 1. Mallorca, Spain

Beach of Cala Llombards on Mallorca Mallorca is a Mediterranean hot spot because of its sun-drenched beaches, blue bays that are teeming with boats, limestone peaks, and an energetic vibe. This stunning Spanish island is the largest of Spain’s Balearic Islands, and it is perhaps most well-known for the breathtaking beauty of its coastline and the lively beach scene that it supports.

On the other hand, Mallorca has much more to offer than just partying on the beach. You can travel inland to visit hilltop monasteries, walk the rugged trails of the Serra de Tramuntana, get lost in the winding streets of historic villages, or feast on food that is sun-infused from the Mediterranean. Culture vultures will also find plenty to satisfy their appetites for new experiences. On Mallorca, some of the best things to do include visiting the island’s many museums and art galleries.

 1. The Bahamas

Island with a tropical climate located in the Exumas, Bahamas
In The Bahamas, where there are 700 islands and more than 2,000 tiny cayes, it is not difficult to find the Caribbean paradise of your dreams. The exceptional shopping and dining opportunities, in addition to the picture-perfect beaches and thriving coral reefs, are among the most popular activities on these breathtakingly beautiful islands.

Are you interested in megaresorts, duty-free shopping, and entertainment? Visit Nassau, the capital of the Bahamas and a popular port for cruise ships located on the island of New Providence, or make a reservation to stay on Grand Bahama. Is fishing for large game one of your favourite activities? The island of Bimini is your best option. You might be interested in exploring the underwater world; both Long Island and Andros offer world-class bonefishing and fantastic diving opportunities.

The Out Islands, which include the likes of the Exumas, Abacos, and Eleuthera, are some of the best Caribbean islands to visit if you want to enjoy some blissful time on the beach without a lot of other people around. If this sounds like something you’d be interested in, continue reading. Do you prefer beaches with pink sand over other types? The first item on your agenda ought to be Harbor Island.

You can choose to travel to any location, and you will always be able to find plenty of idyllic places to stay, ranging from high-end resorts to family resorts and even affordable all-inclusive resorts.

20. Norway’s Lofoten Islands

Lofoten Islands
Not all stunning islands can be classified as tropical. The Lofoten Islands, which are located in Norway’s Arctic Circle, are a good example of this. Rough peaks and vertical rock walls rise above fjords that are as smooth as mirrors. The picturesque scene consists of hidden beaches tucked away behind towering sea cliffs and bright red fishermen’s cabins dotted throughout the area.

The winter season is equally stunning, especially when a light covering of snow bestows these already breathtaking views with a mystical air. In spite of the fact that the Lofoten Islands are situated within the Arctic Circle, the average temperature there is significantly lower than one would anticipate. Because the islands are warmed by the Gulf Stream, the winters are not as harsh and the summers are significantly warmer than in other locations at this latitude.

Those who adore being outdoors will feel right at home here. Activities such as hiking, kayaking, boating, surfing, bird watching, and whale watching are among the most popular things to do in the Lofoten Islands. And if you’re really lucky, you might even get to see the northern lights while you’re up there.

 1. Samoa

On the island of Samoa is Lalomanu Beach.
Samoa is often held up as an example of the South Pacific’s natural beauty. The dramatic topography of this island is largely the result of volcanic uprisings, which can be seen in the jagged peaks that plunge into the ocean and the craggy rock islands that rise from the emerald waters.

Samoa is not a single island but rather an archipelago that consists of ten tropical islands and is located approximately halfway between New Zealand and Hawaii. You have arrived in the heart of Polynesia, and the warm hospitality of the locals is a significant contributor to the allure of these islands.

In addition, Samoa is home to some of the most breathtaking waterfalls that can be found anywhere in the South Pacific, in addition to thriving coral reefs, unspoiled beaches, hiking trails, picturesque crater pools, and surf breaks. Laze on Lalomanu Beach, hike lush rainforest trails, or take a dip in the To Sua trench, a picturesque crater pool ringed by tropical gardens. These are just a few of the activities that can be enjoyed on this island. Spending time on Samoa allows visitors to get a true flavour of what the South Pacific has to offer.

 1. The Isle of Skye, located in Scotland

The waterfall at Kilt Rock on the Isle of Skye in Scotland
The name “Isle of Skye” originates from the old Norse language. When you take a look at this stunning Scottish woman, you’ll understand why. This remote island, which is the largest of the Inner Hebrides, is imbued with a sense of the mystical thanks to the clouds of mist that shroud the velvety green hills.

This kind of beauty is gloomy and rough around the edges. The stories of the power of nature are told by landscape features such as beaches that are pounded by the wind, toothy crags that tower over apple-green moors, deep lochs, and soaring cliffs.

The jagged rocks that are known as The Storr are one of the highlights of the Isle of Sky. Another highlight is Kilt Rock, which is a soaring slice of sea cliff that is washed by the spectacular Mealt Waterfall. The Fairy Pools, which feature misty veils of water spilling into emerald pools, are featured on many postcards.

The primary destination for tourists, Portree is known for its pastel-colored cottages and picturesque harbour. In addition, when the fog rolls across the island, there are ancient fortresses, museums, and art galleries waiting to be explored.

Continue Reading

Adventure Travel

Jaisalmer Sand Dunes Package Options

Published

on

jaisalmer sand dunes tour package

Jaisalmer- named after Maharaja Jaisal Singh, is the most historical city to visit in Rajasthan. Known for its rooted culture, traditions, heritage, architectural aesthetics, and colourful festivals, the royal town amid the Thar desert has way more to offer than just high heat. If you are looking for a Jaisalmer sand dunes tour package, this blog is curated just for you!

From exciting, adventurous sports to luxurious royal palaces, local Jain shopping markets, pubs and bars, the city is a popular choice amongst all local and international travellers. 

But, when considering the trip to this Royal Golden City in Rajasthan, planning is the only key to exploration. You need to have an adequately framed itinerary by expert travellers, well-versed with all the heritage and modern attractions of Jaisalmer, to make sure you explore each hidden gem and enjoy the best of the city. 

Travgenix– a trusted online booking platform, will help you with the best travel experiences and super-fast bookings at the lowest guaranteed prices.

Before Booking Jaisalmer Sand Dunes Tour Package

Find Out The Ways To Explore The City- 

Jaisalmer has a lot to offer within a small budget and we suggest if you are on a short vacay, book a Jaisalmer tour package for 3 days. Jaisalmer can be explored alone but unless you have a plan or guide assistance to help you dig into the royal soul, you’ll surely end up with fewer explorations, more expenses and regrets. 

Choose Your Jaisalmer Desert Safari Camping Stay

From luxurious palaces to budgeted hotels and hostels, accommodation is a speciality of the royal city. Even the smallest hotel in Jaisalmer is designed in the form of palaces filled with various highlights and amenities BUT when it comes to Jaisalmer desert safari camp package, Sam sand dunes and The Golden Dunes are the two of the best Options.

Best Time to Visit Jaisalmer-

Spring and Winters is the best time to visit Jaisalmer due to the moderate temperature. Days and nights in these months are neither too hot nor too cold. However, all the seasons offer a different and beautiful vibe in the city, and you can plan your visit with Travgenix to Jaisalmer in any of the twelve months. 

3 Best Jaisalmer Sand Dunes Package Options:

Jaisalmer is the perfect definition of Rajasthan, and missing out on a trip to this city is one of the most significant losses for an authentic Indian adventure junkie. 

From vibrant markets to adventurous camel safaris, ancient fort views, dunes, endless desert and starry nights, we have short-listed three best Jaisalmer sand dunes tour packages that have it all covered for a Rajasthani lover in you. 

 1. Short and Crisp (New Year Special) Jaisalmer Desert Safari Tour Package- 
jaisalmer sand dunes package
 • Number of Days- 2 Nights and 3 Days 
 • Price- Rs. 8125/-
 • Start Point- Jaisalmer
 • End Point- Jaisalmer 
 • Availability- All Months 

Tour Highlights- 

 • Explore the ethereal sandstone beauty of Jaisalmer Fort
 • Gaze at starry nights while Camping at the Sand Dunes. 
 • Explore the beauty of the endless desert in Camel Safari. 
 • Enjoy Delicious Rajasthani Meals
 • Explore the local city art during Sightseeing and Shopping
 • Visit Gadisar Lake to see the excellent curation out of single yellow sandstone. 

Itinerary- 

Day 1- Arrive at the Golden City and explore local markets. 

Day 2 – Visit the Hidden Gems of Jaisalmer 

Day 3 – Explore nearby local villages and Departure. 

 1. Camping in Jaisalmer with Endless Desert Views:
jaisalmer desert safari camp tour
 • Number of Days- 2 Days and 1 Night.  
 • Price- Rs. 1750/-
 • Start Point- Jaisalmer Camp 
 • End Point- Jaisalmer Camp 
 • Availability- September to March 

Tour Highlights- 

 • Stay in Tented Accommodations in the desert. 
 • Go for an adventurous Camel Safari experience to explore the golden sands of the royal city. 
 • Enjoy Meals With A Village Vibe In The Desert, and enjoy Rajasthani folk music and dance. 
 • Enjoy a lovely Sunset View In The Golden Dunes. 

Itinerary- 

Day 1- Arrive at Jaisalmer Camp and enjoy Camel Safari. 

Day 2 – Enjoy delicious breakfast and Lunch amid the desert and departure. 

 1. Camping in Sam Sand Dunes:
Jaisalmer desert safari packages
 • Number of Days- 2 Days and 1 Night.  
 • Price- Rs. 2500/-
 • Start Point- Jaisalmer Camp 
 • End Point- Jaisalmer Camp 
 • Availability- September to March

Tour Highlights- 

 • A luxurious stay in the Thar Desert. 
 • Camel Safari while adorning the beautiful evening shades of the sky. 
 • Kalbeliya Dance Performances during Dinner for an authentic Rajasthani Experience. 
 • Bonfire after dinner for a light experience amid cold temperatures. 
 • Explore Shooting Locations for Hit Bollywood Movies. 

Itinerary- 

Day 1- Arrive at the Campsite and enjoy the beauty of the Thar Desert. 

Day 2 – Enjoy Rajasthani Breakfast and take back lifelong memories home. 

These are just some of the itineraries for Jaisalmer that will help you explore all the gems and experiences of the Royal City. If you wish to plan for a Golden Triangle Tour or a detailed Rajasthan tour, Travgenix library has everything arranged for you. 

Connect with our travel expert for the best experiences. 

Continue Reading

Travel

Indian Passport: How to Apply, Tatkal Application, Documents

Published

on

Indian identification is given by the Service of Outside Undertakings, Legislature of India through an organization of 37 visa workplaces in the nation over and 180 Indian International safe havens and Departments found abroad. The record fills in as a fundamental travel report for people who travel abroad for schooling, the travel industry, journeys, clinical participation, business purposes, and family visits.

Confirms identification holders as residents of India based on birth or naturalization according to the Visa Act, 1967. In India, the Consular, Identification, and Visa Division of the Service of Outer Issues, Administration of India, gives identification administrations through Focal Visa. Association (CPO). ) ) and an organization of Visa Workplaces and Identification Seva Kendras (PSKs) 

Non-Occupant Indians (NRIs) can profit from visas and other various administrations at 185 Indian Missions or by post. It is to be referenced that identifications given to people are machine-clear according to the rules set somewhere near the Common Aeronautics Association of India (ICAO).

Apply for passport is a fundamental travel archive for Indian residents who travel abroad for schooling, the travel industry, clinical participation, business, and so on. As indicated by the Visa Act, of 1967, an identification holder is a resident of India by the goodness of his introduction to the world or naturalization. The Consular, Identification and Visa Division of the Service of Outer Undertakings, Administration of India, gives visa administrations through the Focal Identification Association (CPO) and its organization of Identification Workplaces and Visa Seva Kendras (PSKs).

Non-Occupant Indians (NRIs) can benefit from visa and consular administrations through Indian Departments or International safe havens abroad.

Sorts of Travel papers Gave in India

There are two principal sorts of international IDs that are given by the Service of Outer Undertakings:

Customary Travel papers: Normal international IDs are given to conventional people. These visas are for general purposes to empower holders to travel abroad on business or occasion.

Official/Strategic Identifications: Official or conciliatory visas are given to individuals voyaging abroad on true obligations.

Step-by-step instructions to apply for an Indian visa

An individual can apply for a visa online through the Identification Seva site or the Visa Seva Application. The itemized technique to apply for a visa is given beneath:

Register the apply for a visa on the web. On the off chance that you are as of now enlisted, you really want to sign in to the entry utilizing the enrolled login ID and secret phrase.

Click on the connection ‘Apply for New Identification/Re-issue of Visa’.

Complete the structure and fill in the mentioned data. Once done present the structure.

To plan an arrangement, click on the in light of the Compensation and Timetable Arrangement’ and connect under the ‘View Saved/Presented Applications’ tab.

When the installment is finished, click on the connection ‘Print Application Receipt’ and print the Application Receipt containing the Application Reference Number

In the following stage, the candidate is to visit the Identification Seva Kendra (PSK) or Provincial Visa Office (RPO) on the date of arrangement alongside the first reports.

To apply disconnected for an Indian identification, candidates should download the application structure and get a printout of the equivalent prior to submitting it to the visa assortment focus. Another choice is to buy the application structure, fill it and submit it to the middle alongside the necessary reports.

Records Expected for Indian Visa

1. For Address Evidence

 • Current Financial balance Passbook with candidate’s photo
 • Landline or postpaid portable bill
 • lease contract
 • power bill
 • Elector ID card is given by the Political race Commission of India
 • annual duty evaluation request
 • gas association evidence
 • Aadhar card
 • Duplicate of first and last page of parent’s identification in the event of minors
 • Declarations from managers of presumed organizations on their letterhead
 • Duplicate of the first and last page of the visa of the mate referencing the name of the candidate as the companion of the identification holder.
 • water bill

2. For Evidence of Date of Birth:

 • Aadhar Card/E-Aadhaar
 • skillet card
 • Citizen ID card is given by the Political decision Commission of India
 • driving permit

A statement by the top of the shelter or youngster care home on his authority letterhead affirming the candidate’s date of birth.

Birth endorsement.

 • Move Endorsement/School.
 • Duplicate of the concentration of the help record of the candidate (for Government workers just) or benefits request (resigned government workers) appropriately authenticated or confirmed by the official of the concerned division of the candidate.
 • A duplicate of the strategy security given by the Public Disaster protection Company/organizations bearing the date of birth of the protection policyholder.

Legitimacy period

As shown by §5 of the Passgesetz (German Identification Regulation) a visa is liberal apparently everlastingly, for people younger than 25 or six years.

Apply for a visa to India

Stage 1 Visit to passport application online in India

Stage 2: Snap on the new distinguishing proof.

Stage 3: Enter all of the nuances really.

Stage 4: Make the portion

Stage 5: Our chiefs will proceed with your application and require a course of action

Stage 6: After all cycles are done, you will acknowledge your Visa in your area

Highlights

Since 25 November 2015, Indian visas that are genuinely shaped or with a unique date of expiry loosening for up to 20 years have not been liberal under ICAO travel regulations.[14] With later Indian unquestionable pieces of check the singular focal signs of the visa holder, which were starting as of late engraved on the inside cover page, are engraved on the second page of the record. Another extra security related to the serious best-in-class non-disentangled visas is the sole picture of the holder found on the right 50% of the subsequent page. Close to discouraging criminals from printing fake visas, propelling changes in like way help with thwarting the spreading of the record because of inkjet printers.

Proliferation together and aggregating the information organized on the visa doesn’t happen. The determination specialists basically store relative information in the visa selects as was dealt with before the presentation of the electronic ID. The fingerprints are essentially dealt with on the RF chip and quickly during the card-making measure. Right when the distinctive evidence is collected by its holder at the selection office, the fingerprints required for enlistment and social affairs are erased. This is displayed in §16 of the Passgesetz (German Identification Regulation).

Continue Reading

Trending